Intensywne wycinanie lasów ostatnio znacznie przybrało na sile. Coraz więcej drewna potrzebnego jest w celach przemysłowych, co może nieść ze sobą katastrofalne skutki dla środowiska naturalnego.

Czym mogą zakończyć się nieuregulowane i niepowstrzymywane wycinki lasów? Jeśli tempo wycinania lasów się utrzyma, to już niedługo z naszej planety praktycznie całkowicie znikną puszcze tropikalne. Zdecydowanie zmniejszy to absorpcje szkodliwych substancji takich jak dwutlenek węgla, a także ilości tlenu wydzielane przez lasu.

Zaburzony może zostać cały dotychczasowy porządek w przyrodzie. Jednak przede wszystkim wycinanie lasów oznacza śmierć dla wielu gatunków roślin i zwierząt.

Niektóre z nich przyzwyczajone są do życia w konkretnym klimacie i warunkach atmosferycznych, których nie da się łatwo odtworzyć. Na niebezpieczeństwo narażone są także gleby, który po wycięciu lasów pozostanę bez osłony.

Jeśli wycinanie lasów nie zostanie ograniczone, to już w niedługim czasie nasza przyroda może zmienić się nieodwracalnie, zanim tak naprawdę zdamy sobie z tego sprawę.