Nie każdy ma możliwość zrezygnowania z pracy, aby zająć się starszą osobą, którą ma w swojej rodzinie. Jest to szczególnie niemożliwe, jeśli jest się jedynym żywicielem rodziny. To oznacza, że czasami opieka nad starszymi osobami wymaga podejmowania ciężkich decyzji, zwłaszcza jeśli mamy poczucie, że nikt inny nie zajmie się naszym bliskim tak jak my. Niestety, niektórych rzeczy nie da się rozwiązać inaczej i wówczas może się okazać, że niezbędne jest skorzystanie z pomocy przy opiece nad starszą osobą. Wówczas dobrze jest poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z różnymi kandydaturami, tak abyśmy mieli pewność, że powierzamy naszą bliską osobę komuś, kto naprawdę się na tym zna i kto nie tylko zajmie się naszym bliskim od strony medycznej, nie tylko pomoże przy wykonaniu różnych czynności jak np.

ubieranie się, ale również poświęci czas na rozmowę z nią.

Szukajmy sprawdzonych osób

Jeżeli poszukujemy kogoś do opieki nad starszą osobą, to możemy udać się do przychodni albo ośrodka pomocy społecznej. Oni wówczas pomogą nam znaleźć kogoś doświadczonego, kto będzie potrafił zajmować się takimi osobami i kto będzie miał tutaj naprawdę dobrą opinię. Korzystając z takiego wsparcia, będziemy mieli większą pewność, że wybraliśmy tą najlepszą osobę, której z czystym sumieniem możemy powierzyć naszego bliskiego. Taka pomoc może nam być oferowana codziennie, przez określoną ilość godzin, tak abyśmy mogli spokojnie wykonywać naszą pracę, ale również możemy się umówić, że będzie oferowana 2 – 3 razy w tygodniu.

Zawsze też możemy zapytać znajomych czy oni już korzystali z pomocy takiej osoby i czy mogą nam kogoś polecić. Wówczas także będziemy mieli pewność, że wybraliśmy kogoś, kto zna się na swojej pracy i kto będzie miał odpowiednie podejście do naszej bliskiej osoby. Najważniejsze po prostu jest to, abyśmy mieli zaufanie do tej osoby i żebyśmy mieli pewność, że oddajemy starszą osobę w ręce kogoś, kto naprawdę dobrze się nią zajmie pod naszą nieobecność.

Sporo osób się ogłasza

Możemy oczywiście szukać takiej osoby do pomocy na własną rękę. Wówczas albo sami damy odpowiednie ogłoszenie, albo możemy takiego ogłoszenia poszukać.

Jest sporo osób, które oferują swoją pomoc przy opiece nad starszymi osobami. Jednak zanim podejmiemy odpowiednią decyzję, powinniśmy dokładnie sprawdzić wszystkie opinie, najlepiej jeśli spróbujemy dotrzeć do wcześniejszych osób, którymi zajmowała się dana kandydatka czy kandydat. Im więcej opinii zbierzemy, im większe doświadczenie i wiedzę będzie mogła udokumentować, tym większą będziemy mieli pewność, że wybieramy odpowiednią osobę. Dlatego właśnie tak ważne jest to, abyśmy dokładnie sprawdzali kwalifikacje i referencje osób, które zgłaszają się do opieki nad starszymi osobami. Takich ogłoszeń jest sporo, a więc nie powinniśmy mieć problemów ze znalezieniem kogoś, kto nam tutaj pomoże.

Tak, aby bliska nam osoba mogła być w domu i jednocześnie, żebyśmy my mogli dalej pracować, albo żebyśmy mieli chwilę na zajęcie się swoimi sprawami, czy złapanie krótkiego oddechu podczas takiej opieki.