Transformacja energetyczna zachodzi wokół nas. W niektórych krajach odbywa się to bardzo szybko, w innych nieco wolniej, natomiast nie ma żadnych wątpliwości, że ta zmiana następuje. Tym bardziej, że energetyka coraz częściej jest dziś niezwykle ważną i istotną gałęzią przemysłu. W wielu przypadkach to właśnie ona stanowi podstawę rozwoju.

Warto więc zastanowić się nad tym jak będzie wyglądała przyszłość energetyki, tym bardziej, że coraz więcej krajów deklaruje spore zmiany w kontekście energetycznym – świat idzie do przodu, a w związku z tym rezygnuje się z pewnych metod na rzecz bardziej nowoczesnych. Pomaga temu postęp technologiczny, dzięki któremu możemy dziś pozyskiwać energię na wiele różnych sposobów, a nie tylko tymi tradycyjnymi metodami jak wydobywanie ropy naftowej, węgla kamiennego czy gazu ziemnego. Dodatkowo, coraz więcej osób zaczyna żyć proekologicznie, a więc zmienia się podejście człowieka wobec środowiska. I choć użytkowanie tych tradycyjnych źródeł energii jest z pewnością sprawdzone, przynajmniej pod względem metodologicznym czy technologicznym to jednak przecież prędzej czy później wszystkie te źródła się skończą.

Coraz większy nacisk kładzie się więc na odnawialne źródła energii.

Popularne odnawialne źródła energii

Od kilku już lat prawdziwy rozkwit przeżywają tak zwane odnawialne źródła energii, w tym przede wszystkim wykorzystywanie energii wiatru czy ruchu wody. W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszy się również fotowoltaika, która ma na celu wykorzystanie energii ze słońca. Postęp technologiczny sprawia, że w przyszłości w miksie energetycznym mogą pojawić się kolejne źródła.

Mogą być to na przykład technologie wodorowe, atom albo magazynowanie energii. Świat nieustannie idzie bowiem do przodu, dzięki czemu energetyka jest jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi. Zastosowanie odnawialnych źródeł energii ma również bardzo wymierne korzyści w kontekście ekologii, jako że wykorzystanie poszczególnych źródeł może znacząco poprawić kondycję naszej wspólnej planety. Chodzi tutaj choćby o mniejsze zanieczyszczenie powietrza, które wynika z ograniczenia wykorzystania źródeł kopalnianych.

Pamiętajmy przy tym, że choć transformacja energetyczna zachodzi w pewnym sensie samoistnie to jednak my sami także mamy spory wpływ na zmianę stanu rzeczy – głównie dlatego coraz więcej osób inwestuje choćby w panele słoneczne bądź inne formy odnawialnych źródeł energii.