www.luksjamed.pl

Starsi ludzie mają swoje problemy, które niejednokrotnie pogłębiają się z wiekiem. Nie dość, że ograniczone są ich możliwości ruchowe i to co kiedyś było łatwe do wykonania, teraz sprawia ogromne trudności. To dochodzi do tego jeszcze coraz słabszy umysł, w efekcie czego niejednokrotnie starsi ludzie zachowują się jak dzieci, zapominają o wielu sprawach, a w tych poważniejszych formach może się okazać, że zapominają nawet o tym, jak się je widelcem, o tym, że trzeba jeść czy w jaki sposób załatwia się potrzeby fizjologiczne.

Do tego dochodzi jeszcze dość często zmiana w charakterze takiej osoby i nagle może się okazać, że osoba, która przez całe życie była bardzo spokojna, cicha, staje się agresywna i przeklina, choć wcześniej nigdy tak nie mówiła. To wszystko sprawia, że opieka nad starszymi osobami nie jest prosta, a co się z tym wiąże, ważne jest, aby mieć w tym wszystkim odpowiednie wsparcie.

Najlepsze są dyżury

Jeśli człowiek cały czas musi skupiać się na opiece nad starszą osobą, którą trzeba pilnować, bo niejednokrotnie nie zdaje sobie ona sprawy z różnych zagrożeń, bo po prostu jej umysł wielu rzeczy już nie pamięta, to może się okazać, że taki opiekun sam się wypali i nie będzie miał już siły na taką opiekę.

Jeśli do tego dodać jeszcze odpowiedzialność podczas podawania leków, to naprawdę można sobie wyobrazić jakie psychiczne obciążenia czekają na opiekunów osób starszych. Dlatego tak ważne jest to, aby w miarę możliwości utworzyć grafik z dyżurami, kto kiedy zajmuje się taką starszą osobą. Im więcej jest osób w rodzinie, tym teoretycznie łatwiej powinno być stworzyć takie dyżury, wówczas można zmieniać się co tydzień, a to oznacza, że jeden tydzień przeznaczamy na opieką nad starszą osobą, a w kolejnym odpoczywamy psychicznie, ładujemy akumulatory i mamy możliwość załatwienia wszystkich naszych spraw, których nie udało nam się zorganizować wcześniej.

Takie dyżury są szczególnie ważne, jeśli opieka nad starszą osobą nie jest naszym jedynym zajęciem, bo do tego jeszcze pracujemy zarobkowo.

Nie ma nikogo z rodziny?

Fakt, że w wielu rodzinach są jedynacy sprawia, że czasami trudno jest znaleźć kogoś, kto pomoże w opiece nad starszą osobą. Kto chociaż na chwilę zmieni, popilnuje, abyśmy my mogli zająć się swoimi sprawami i wszystko pozałatwiać.

Dlatego warto wiedzieć, że możemy domagać się od opieki społecznej czy przychodni, pomocy w znalezieniu pielęgniarki, która będzie przychodziła i będzie nam pomagała. Może ona przychodzić na kilka godzin w tygodniu, ale już nawet taka, niby niewielka pomoc, pomoże nam odetchnąć, zająć się swoimi sprawami i sprawi, że z nową energią wrócimy do zajmowania się naszym bliskim. Dodatkowo od takiej profesjonalnej opiekunki będziemy mogli dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy, które również mogą nam znacznie ułatwić taką opiekę nad osobami starszymi.

Warto zobaczyć jakie mamy możliwości, jeśli chodzi o zajmowanie się osobami starszymi, które nie są w stanie same się już sobą zajmować. Wbrew pozorom mamy tutaj trochę opcji do wyboru i nie jesteśmy tak całkiem pozostawieni sami sobie.