Energetyka to bez wątpienia bardzo prężnie rozwijająca się ostatnio gałąź przemysłu. Nie ma się jednak czemu dziwić. Przykładamy do niej coraz więcej uwagi, a postęp technologiczny sprawia, że to właśnie energetyka staje się dziś podstawą rozwoju niemal wszystkich innych dziedzin. Wszystko to powoduje, że energetyka stała się po prostu niezwykle istotna – podobnie jak i pewna zmiana energetyczna, która następuje już od paru lat, między innymi w związku z rosnącą świadomością ekologiczną. Warto więc wiedzieć jakie są najpopularniejsze źródła energii odnawialnej, gdyż to one są fundamentem rozwijającej się energetyki.

Przy tym należy pamiętać, że transformacja energetyczna jest udziałem każdego z nas – zaczyna się u góry, natomiast każdy może zrobić w związku z tą transformacją i przyczynić się do zmiany na lepsze. Odnawialne źródła energii to zresztą coraz popularniejszych temat choćby wśród osób, które budują swój nowy dom i chcą, aby to właśnie tego typu źródła stanowiły podstawę energetyczną. Na przestrzeni ostatnich lat pojawiło się sporo różnego rodzaju nowych metod, które na dodatek stały się coraz bardziej dostępne. Dzięki temu sami także jesteśmy w stanie być częścią transformacji energetycznej.

Odnawialne źródła energii – w co warto inwestować?

Jednym z najczęściej wykorzystywanych odnawialnych źródeł energii jest oczywiście wiatr i tworzone elektrownie wiatrowe, które to do produkcji energii wykorzystują właśnie siłę wiatru.

Wiatraki stawia się już nawet na morzach. W ich przypadku nie potrzeba żadnego paliwa do produkcji energii, dzięki czemu mogą one stanowić nie tylko efektywną, lecz także ekologiczną alternatywę. Podobnie ma się sprawa z kolektorami słonecznymi, które to z kolei wykorzystują energię promieni słonecznych, jak również z instalacji fotowoltaicznymi – te ostatnie cieszą się w ostatnich latach szczególnie dużym zainteresowaniem. Nie ma się jednak czemu dziwić, gdyż energia słoneczna jest bardzo obfita i może zostać przez nas bardzo efektywnie wykorzystana – zarówno do podgrzania wody użytkowej, jak i do innych rzeczy. Mówiąc wprost: fotowoltaika często umożliwia nam uniezależnienie się od dostawców prądu.

Możemy też zdecydować się na pompy ciepła (geotermia) czy kotły na biomase, które to zastępują tradycyjne kotły na węgiel. Wszystko to zależy od naszych możliwości (przede wszystkim finansowych), natomiast nie ma żadnych wątpliwości, że odnawialne źródła energii to temat wart zgłębienia.