Jaworki

ByOlaf

Paź 19, 2018

Kolejna mała wieś, ale o wielkim potencjale turystycznym to Jaworki. Leżą one ledwie kilka kilometrów od Szczawnicy, w dolinie Grajcarka u stóp Małych Pienin. Obszar ten jest określany w nomenklaturze historycznej jako Ruś Szlachtowska.

To, co zwraca uwagę od razu to imponujące krajobrazy, wynikające z bliskiego sąsiedztwa Pienińskiego Parku Narodowego i przełomu Dunajca. Krystalicznie czyste górskie powietrze stanowi dla gości wspaniałą odskocznię od miejskiej monotonii z nutą spalin w tle. Tu się oddycha, tu się wypoczywa! Wytrawni turyści zwrócą uwagę na fakt, iż w Jaworkach zbiega się aż pięć potoków.

Jest to rezultat położenia na granicy Małych Pienin oraz Beskidu Sądeckiego. Rzeczone potoki to Biała Woda, Czarna Woda, Kamionka, Skalski i Stary. Ciągły ruch wody sprawia, iż potoki rzeźbią w skałach urokliwe doliny.

Największą sławą cieszy się ta tworząca wąwóz Homole. Z kolei łączące się Biała i Czarna Woda tworzą rzekę Grajcarek, która wartko płynie w kierunku Dunajca i Szczawnicy. Jaworki mają coś w zanadrzu dla każdego turysty.