www.mckis.pl

Nie ma wątpliwości, że energetyka przechodzi spore zmiany, a coraz większą rolę odgrywają w tym wszystkim odnawialne źródła energii. Wiele krajów przechodzi – szybciej lub wolniej – transformację swojego sektora energetycznego i stawia na różne cele. W ostatnich latach bardzo duży nacisk kładzie się na to, aby energetyka była zeroemisyjna – oznacza to w praktyce mniej więcej tyle, by produkcja energii elektrycznej odbywała się w sposób jak najbardziej ekologiczny i bez wytwarzania szkodliwych dla środowiska związków.

Nie jest to jednak wcale łatwe zadanie, tym bardziej w przypadku krajów, które od lat stawiają na węgiel. Neutralność klimatyczna energetyki to z pewnością bardzo odważne założenie, ale też zdaje się, że coraz bardziej potrzebne. Niestety transformacja bardzo dużo kosztuje, a co za tym idzie nie jest tak łatwo podjąć się szeroko idących zmian w miksie energetycznym danego kraju.

Bardzo ważne jest przy tym spojrzenie całościowe. Coraz głośniej mówi się także o tym, że trudnym wyzwaniem jest zapewnienie na tyle dużego miksu energii z różnego rodzaju źródeł odnawialnych, aby miał on pokryć wszystkie potrzeby – jest to jednak jak najbardziej możliwe. Ułatwieniem ma być pojawienie się w miksie energetycznym atomu.

Zmiany energetyczne – najważniejsi są inwestorzy

Różnego rodzaju zmiany na polu energetycznym zachodzą już od jakiegoś czasu. Coraz silniejsza jest na przykład energetyka wiatrowa, która kilka lat temu była niemal na skraju. Dodatkowo, coraz prężniej rozwija się również gałąź fotowoltaiki, w ramach której energię pozyskuje się z promieni słonecznych.

To z pewnością dwa bardzo ważne aspekty energetyki przyszłości. Eksperci podkreślają także, że bardzo istotne znaczenie ma również rozwój energetyczny, a na tym polu co roku pojawiają się nowe technologie czy innowacyjne rozwiązania, dzięki którym wprowadzenie zmian energetycznych jest dużo łatwiejsze. Najważniejsze pozostaje jednak pytanie czy cała ta transformacja energetyczna ma szansę nabrać dużego tempa.

Zdaniem ekspertów, nie da się bowiem tego wszystkiego zaplanować w sposób centralny, gdyż wpływ na rozwój energetyki ma wiele różnych czynników i jest to bardzo złożony proces. Warto przy tym pamiętać, że w kolejnych latach bardzo dużą rolę w tym wszystkim mogą odgrywać technologie, których dziś jeszcze nie jesteśmy w stanie docenić – wymienia się tutaj na przykład technologie wodorowe czy magazynowanie energii.