www.language-consulting.pl

Transformacja energetyczna na świecie postępuje. Coraz większy udział w miksie energetycznym mają odnawialne źródła energii, a powód jest prosty: nie tylko chronimy w ten sposób planetę, lecz także rezygnujemy z tych surowców, które kiedyś się skończą. W ten sposób już teraz robimy to, co konieczne. Także zwykły Kowalski może do tego wszystkiego dołożyć swoją cegiełkę, a nawet powinien to zrobić. Dziś jest to możliwe poprzez wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w domach jednorodzinnych – od lat coraz większą popularnością cieszy się wykorzystanie energii słonecznej.

Nie ma oczywiście żadnych wątpliwości, że nie każdego stać na tego typu rozwiązania, które nadal są dość kosztowne, a co za tym idzie nie każdy ma do nich dostęp. Pewna zmiana energetyczna jednak zachodzi, a w wielu przypadkach jest ona możliwa choćby za sprawą pomocy od państwa w ramach dofinansowań. To z pewnością wpływa na ciągle rosnącą popularność fotowoltaiki oraz instalacji fotowoltaicznych, które to pojawiają się na kolejnych domach. Warto więc zastanowić się nad tym czy to rzeczywiście się opłaca oraz jakie wymierne korzyści może nam przynieść korzystanie z energii słonecznej w większym wymiarze.

Fotowoltaika – o czym pamiętać?

Stosowanie fotowoltaiki w domach jednorodzinnych ma z jednej strony wymiar proekologiczny, a z drugiej strony jest też sposobem na oszczędności związane z prądem.

Pobieranie energii słonecznej może bowiem w znaczący sposób wpłynąć na to ile będziemy płacić za prąd, a w wielu przypadkach może nas wprost uniezależnić od dostawców prądu. W grę wchodzą tutaj jeszcze oczywiście przepisy, natomiast fotowoltaika to dla wielu osób z pewnością dobra inwestycja. Pamiętajmy jednak przy tym, że zakup instalacji to nie wszystko, gdyż konieczny jest jeszcze właściwie przygotowany projekt oraz odpowiedni montaż całego systemu. W związku z tym może się okazać, że początkowe koszty będą bardzo wysokie. Mimo wszystko innowacyjność takiego rozwiązania sprawia, że na dłuższą metę może być to opłacalne – nie tylko dla nas, ale też dla środowiska.

Eksperci wskazują, że największe oszczędności mogą być udziałem osób, w przypadku których mamy do czynienia ze sporym użyciem prądu. Panele mogą wtedy zminimalizować pobór prądu z sieci, a nadmiar energii elektrycznej z promieniowania słonecznego można przekazać dystrybutorowi i odebrać go dopiero w okresie zimowym, kiedy to słońce na niebie pojawia się na krótki czas.