Darmowy system to tańszy sprzęt

Kupując komputer wyposażony w system Windows płacimy nie tylko za samo urządzenie, ale również za oprogramowanie znajdujące się na dysku. Musimy opłacić licencję na użytkowanie systemu, który nie różni się niczym od tego, który można nabyć także na płycie CD jako odrębny produkt.

Dlatego laptopy czy pecety oferowane bez systemu lub ewentualnie mające na pokładzie Linuksa potrafią być tańsze nawet o kilkaset złotych. Tablety i smartfony również byłyby droższe, gdyby nie fakt, że pracują w oparciu o darmowy, otwarty system jakim jest Android.

To naprawdę duże szczęście dla konsumentów, że zdecydowana większość urządzeń tego typu opiera swoje działanie właśnie o system od Google. Przynajmniej w tym mobilnym segmencie rynku taka sytuacja jest możliwa, ponieważ Microsoft nie zdołał jak na razie przebić się ze swoim płatnym systemem, o którym jeszcze tu wspomnimy.

Jeśli chodzi o laptopy i komputery stacjonarne, to dominacja giganta z Redmond jest niepodważalna. Android jako podstawa działania nowoczesnych telefonów to gwarant ich relatywnie niższej ceny.