Wozidła to maszyny, które bywają też nazywane wywrotkami. Właściwie jednak wywrotka jest jedynie częścia wozidła, na którą ładuje się material. Wozidło moze służyć do transportu materiałów na różne odległości. W sprzedaży dostępne są zarówno mniejsze maszyny o ładowności nie przekraczające jednej tony, jak i potężne pojazdy, które udźwigną nawet kilkanaście ton materiału.

Niewiele wozideł jest aktualnie rozładowywanych ręcznie. Producenci stawiają zwykle na uklad hydrauliczny, który pozwala na bardzo szybkie rozładowanie materiału, choc nie zawsze jest to operacja w pełni bezpieczna. Pojazd powinien być w stanie zachować równowagę, pomimo zmieniającego się środka ciężkości. W przeciwnym razie cała maszyna może się przewrócić.

Firmy budowlane mogą dziś korzystać zarówno z wozideł przegubowych, jak i sztywnoramowych. Te pierwsze oznaczają, że kabina jest połączona za pomocą przegubu z przyczepą. Sztywnoramowe pojazdy natomiast stanowią konstrukcyjnie jedną całość, co pozwala np. na większą ładowność.